U większości młodych zawodników widzę swoje błędy z młodości, czyli lenistwo.

Dlaczego zeszliśmy z boiska? To właśnie puste obiekty sprawiły, że zacząłem wyciągać ludzi na boiska – mówi Przemysław Dudzic, znany bardziej jako Badzio1989, który swoim pomysłem na TikToka zaczął zachęcać młode osoby o walczenie o swoje marzenia.

Co wydarzyło się w Twoim życiu, że postanowiłeś wejść w świat SocialMedia?

Pytanie trzeba zadać trochę inaczej… co wydarzyło się w naszym życiu, że zrezygnowaliśmy ze swoich marzeń? Dlaczego zeszliśmy z boiska? To właśnie puste obiekty sprawiły, że zacząłem wyciągać ludzi na boiska.

Wszedłeś z trudnym tematem, jakim bez wątpienia w polskiej piłce jest młodzież i jej wychowanie. Chcesz zachęcić młodych ludzi, ponieważ Ciebie w pewnym momencie zniechęcili do piłki?

Nasza młodzież jest wyjątkowa i jeżeli potrafi się do niej podejść to nie ma z nią żadnych problemów. Jestem na tiktoku ponad dwa lata i cały czas tworzymy pozytywne emocje. Od ponad roku jeżdżę po całej Polsce, aby grać z młodymi w piłkę i jeszcze na żadnym spotkaniu nie miałem z Nimi problemów. Dzieci nas nie słuchają, One nas naśladują. Chce zachęcać do sportu, ponieważ jest on bardzo ważny w życiu człowieka. To jest moje jedyne zadanie, za ich rozwój odpowiadają trenerzy.

Uważasz, że obecne pokolenie ma podobnie jak Twoje ten sam problem – brakuje dobrych, z piłkarską „czutką” trenerów?

Jeżeli chodzi o samo szkolenie to na pewno dużo się zmieniło. Nie mnie jednak oceniać prace trenerów. To nie mój biznes. Bardziej boli mnie to co widać gołym okiem. W Polsce nie mamy kultury piłkarskiej. Na 400 tysięcy osób, które zaczynają grać w piłkę do 17 roku życia odpada 95%. Sport narodowy uprawia 1,14% społeczeństwa. Jeżeli nie zachęcimy młodych do gry i nie zwiększymy liczby piłkarzy z 434 tysięcy do dwóch milionów, to nawet jak będziemy mieć wyśmienitych trenerów to mało perełek z podstawy piłkarskiej piramidy wyciągniemy na sam szczyt.

Jeżdżąc po Polsce, jakie widzisz największe problemu u młodzieży? Na co narzekają najbardziej?

Na wszystko. W Polsce tak jak mówiłem wcześniej nie mamy żadnej kultury sportowej. Mamy mało boisk, a do tego są zamykane. Futbol uliczny, który wychował wielu fantastycznych piłkarzy został zakazany. Płacimy amatorom za grę, wołając przy tym od dzieci ogromne pieniądze za treningi. Mamy za mało dobrych trenerów i drużyn seniorskich. Piłkarze miesiącami siedzą na ławce, nie rozgrywając 90 minut w tygodniu. Nikt ich nie chce, ale każdy robi problem ze zmianą klubu. Problemy z piłką zaczynają się często już w szkole, gdzie nauczyciele zabierają marzenia młodym. Oczywiście są w Polsce miejsca, gdzie piłka nożna daje radość.

Czy uważasz, że młodzi zawodnicy nie do końca są świadomi, że jak teraz dadzą od siebie dużo pracy na treningach, to w przyszłości będą zbierać zdrowe i dojrzałe „owoce” swojej pracy?

Poznałem kilku zawodników, którzy mimo młodego wieku są świadomi tego, gdzie idą i poświęcają bardzo dużo czasu na treningi indywidualne. Jednak u większości młodych zawodników widzę swoje błędy z młodości czyli lenistwo. Nie ma recepty na karierę, ale warto każdego dnia stawać się lepsza wersja siebie. Im więcej pracy w to włożymy tym większa szansa na zarabianie z pasji.

Dziś młodzi zawodnicy często za szybko się poddają?

Myślę, że tak samo jak wtedy kiedy my byliśmy młodzi. Tak jak mówiłem wcześniej, na 400 tysięcy osób które zaczyna grać w piłkę do 17ki odpadnie 95%. Jednych wyeliminują kontuzje innych wypalenie czy brak wiary w siebie.

Często słyszę od młodych zawodników, że ich treningi są nudne, monotonne. Spotkałeś się z taką opinią?

Spotkałem się wiele razy i szczerze mówiąc, nie wiem co mam o tym myśleć. Wielu świetnych trenerów mówiło mi, że trening musi być nudny i monotonny.

Mamy pytanie od naszego użytkownika; Co sądzisz o szkoleniu młodzieży przez  PZPN oraz rozgrywkach Centralnej Lidze Juniorów?

Jeżeli popatrzymy na to jak gra nasza reprezentacja możemy stwierdzić, że przez ostatnie lata słabo wyglądało szkolenie młodzieży. Czy dzisiaj mamy lepsze metody niż 20 lat temu? Odpowiem Wam, na to pytanie za kilka lat. Co do samej CLJ, to nie wiem co mam o tym myśleć. Jako młody zawodnik, chciałbym grać chyba w takiej lidze. Ale wolałbym jednak, aby grały tam drużyny, które patrzą na rozwój zawodnika, a nie wynik jaki osiągnie akademia tylko.

Jak uważasz w jakim wieku powinny kończyć się podstawowe zabawy z piłką,  a początkiem gry, także o wynik? Ja uważam, że to 12 lat.

Ja tak jak mówiłem wcześniej uważam, że piłka można to tylko gra i zabawa. Nie ważne czy grasz w lidze amatorskiej, czy w finale Ligi Mistrzów ma być to dla Ciebie zabawa. Takie słowa usłyszałem od trenera w Holandii, który grał w 1 lidze. To samo powtarzają moi koledzy z drużyny którzy kiedyś występowali w Eredivisie.

Dziś po latach, uważasz że „głowa” w piłce jest najważniejszym czynnikiem, a w Polsce trenerzy często zapominają o  treningu mentalnym, szczególnie w grupach młodzieżowych, przez to tyle chłopaków rezygnuje w bardzo istotnym momencie swojego życia?

Każdy jest inny, a przyczyn przez które młodzi rezygnują jest wiele. Bardzo dobrze wiemy, że w Polsce jak ktoś nie zagra 90 minut w swojej drużynie, to ciężko, aby dograł w jakiejś innej. Dzieciaki miesiącami siedzą na ławce, nie grając w meczach. Kto w młodym wieku sam takie coś wytrzyma? Nie podoba mi się, ze nie zwracamy na to uwagi i hobbistycznie podchodzimy do pracy, przy której odpowiadamy za rozwój drugiego człowieka.

Dołączyłeś do platformy LevelPro – uważasz, że przez ten projekt wielu młodych zawodników, będzie mogło się wypromować dużo szybciej i rozwijać swoje pasję?

Oczywiście, ze tak. Na dzień dobry przygotowaliśmy dla nich piłkarskie wyzwanie dzięki któremu najlepsi pojadą na testy do 4 ligowych rezerw Stali Rzeszów. Jest to szansa pokazania się pod pierwsza drużynę, która występuje w 1 lidze. LevelPro daje możliwość pokazania się piłkarskiej Polsce.

Zobacz profil Przemka na LevelPRO [TUTAJ]